1 Eylül 2016 Perşembe

...Yabancı-Albert Camus...

Gönderen Alonenes Nesli zaman: 13:14

geçen bayram kısa kitapları seçip günde bitirmiştim her kitabı.Bu da onlardan biriydi.Farklı bir hikayesi vardı.Ben sevdim okunmalı bence.


"Albert Camus"nün ( 1913-1960) en tanınmış, en çok yabancı dile çevrilmiş, en çok incelenmiş ve hala en çok satan kitaplar arasında yer alan "Yabancı", aynı zamanda yazarın en gizemli yapıtı. Ölümün egemen olduğu bir "varlık"ın en anlamsız olgularını saçma bir düzensizlik içinde yaşayan bu romanın başkişisi "Meursault", bir simge kahraman değildir, "adı" olmayan bir "Yabancı"dır; bu eksik kimlik, gerçeklikten algıladığı şeyi yapılandıramayan, yeniden örgütleyemeyen, ama gerçekliğin yankılarını yakalamaya çalışan bir boş bilincin imgesidir. Onun kayıtsızlığı ve edilgenliği, işte bu boş bilincin ürünüdür. Yabancı, büyüleyici gücünü, içinde barındırdığı trajedi duygusuna borçlu: Bir türlü ele geçirilemeyen anlamın sürekli aranması, bilinç ile toplumsal dünya arasındaki çatışma... Camus'yle buluşanların hiçbiri, onunla karşılaşınca hayal kırıklığına uğramamıştır. "Mutluluk, bir yerde ve her yerde hiçbir şey beklemeden dünyayı, insanları sevmektir," der Camus. Giderek daha çok sevilen bir yazar olması, onun bu sevgisinin yansımasından başka bir şey değildir.

2 yorum:

Nilgün Komar on 1 Eylül 2016 14:09 dedi ki...

camus'u ilk bu kitabı ile duydum.. okumak için fırsat kollarken "yaz" isimli bir başka kitabını okudum.. yazarı sevdim gibi.. yabancıyı okursam daha net bir fikrim olacak sanırım.. sevgiler ♥

Alonenes Nesli on 2 Eylül 2016 21:52 dedi ki...

oku mutlaka canım benim kısa bir kitap zaten..

Yorum Gönder

 

...alonenes... Copyright © 2012 Design by Antonia Sundrani Vinte e poucos