28 Ağustos 2016 Pazar

...Sineklerin Tanrısı-William Golding...

Gönderen Alonenes Nesli zaman: 13:06

hem okudum hem izledim acayip keyif aldım.okuyun siz de.ama filmini kitaptan sonra izlemeyin hayal kırıklığına uğrarsınız benden demesi.


"Sineklerin Tanrısı", günümüzde bir atom savaşı sırasında, ıssız bir adaya düşen bir avuç okul çocuğunun, geldikleri dünyanın bütün uygar törelerinden uzaklaşarak, insan yaradılışının temelindeki korkunç bir gerçeği ortaya koymalarını dile getirir. Konusu, R. M. Ballantyne'ın Mercan Adası gibi eşsiz bir mercan adasının cenneti andıran ortamında başlayan bu roman, çağdaş toplumlardaki çöküntünün, insan yaradılışındaki köklerini gözönüne sermek amacıyla Mercan Adası'ndaki duygusal iyimserlikten apayrı bir yönde gelişir. Uygar insanın yüreğinde gizlenen karanlığı deşerken "Sineklerin Tanrısı"; daha çok Conrad'ın kısa romanı "Karanlığın Yüreği"ni andırır. Golding'in romanındaki çocuklar da başlangıçta tıpkı Kurtz gibi, uygar toplumun baskılarından uzak bir örnek düzen kurmak isterlerken, gitgide hayvanlaşır, korkunç bir kişiliğe bürünürler. Bu yönüyle Sineklerin Tanrısı'nın Mercan Adası ile öbür ıssız ada serüvenlerinden ayrıldığı en önemli nokta, ıssız ada yaşamının çetin güçlüklerini ya da mutluluğunu anlatmaktan daha çok, bir insanlık durumunu, kişiler arasındaki çatışma aracılığıyla ortaya koymaya çalışmasıdır.

2 yorum:

Nilgün Komar on 31 Ağustos 2016 11:05 dedi ki...

ayyy ralph ya hırçın asi çocuk.. süper bir kitaptı bence ortaokul lise de mutlaka okutulmalı kişisel gelişim toplumsal gelişim için önemli katkısı olacak bir kitap biliniyor artık..

Alonenes Nesli on 2 Eylül 2016 21:54 dedi ki...

öğrencilereönereceğim kitaplardan bri artık...

Yorum Gönder

 

...alonenes... Copyright © 2012 Design by Antonia Sundrani Vinte e poucos